Budapeszt i jego atrakcje. Pałac Królewski

Ta potężna budowla jest jednym z najważniejszych zabytków, jakim kusza turystów Węgry. To niezwykle ważna rezydencja, którą przybywają odwiedzić wycieczki z całej Europy. Pałac Królewski – wyjątkowo ważny zabytek, jest obowiązkowym celem wyprawy dla każdego turysty odwiedzającego Budapeszt. Czym może zachwycić ta budowla? Dlaczego warto poświecić jej nieco więcej uwagi?
Ta rezydencja może się pochwalić długą historią, sięgającą XIV wieku. W swej obecnej, barokowej formie, cieszy oczy swych gości od czasów Marii Teresy. Jest też jedną z ciekawszych pamiątek po Habsburgach, jaką może się pochwalić Budapeszt. Poważnie zniszczony w czasie II wojny światowej obiekt został starannie wyremontowany. Dziś jego wnętrza służą węgierskiej kulturze i sztuce. Tu mieści się potężna biblioteka, tu mają swą siedzibę niezwykłe placówki muzealne. Jedną z tych najważniejszych jest Muzeum Historyczne Budapesztu, którego największą atrakcją są pozostałości Starego Pałacu. Wycieczki chętnie podziwiają Salę Renesansową, która wyróżnia się wspaniałym stropem. W tym muzeum prezentowane są również gotyckie posągi, które były główną ozdobą Starego Pałacu. Wiele z nich pochodzi z XV wieku i stanowi ważne zabytki europejskiej sztuki epoki średniowiecza. Najważniejsze są tu jednak te zbiory, dzięki którym można lepiej poznać historię współczesnego Budapesztu. Drugie ważne muzeum, które można zwiedzić w czasie wycieczki do Pałacu Królewskiego, to Muzeum Historii Współczesnej. Koniecznie też trzeba zajrzeć do Węgierskiej Galerii Narodowej, w której prezentowane są płótna najsłynniejszych węgierskich artystów.
Po zwiedzeniu pałacowych wnętrz oraz znajdujących się w nim placówek muzealnych warto wybrać się na spacer po Wzgórzu Zamkowym. Jego wyjątkową ozdobą są piękne fontanny oraz liczne pomniki. Jednym z najbardziej znanych jest pomnik, który przedstawia księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Ten ważny bohater, który zasłużył się w czasie wojen z Turkami, został tu przedstawiony w dumnej pozie na koniu. Jego pomnik zdobi od ponad stu lat wejście do Pałacu Królewskiego i jest jednym z najważniejszych obiektów w pobliżu tej rezydencji.